Koncerty jubileuszowe

„Chłopaki nie płaczą” 35 lat T.Love

Pierwszy dzień festiwalu zakończy koncert obchodzącego jubileusz 35-lecia działalności T.Love oraz rockandrollowego poety, założyciela zespołu, Muńka Staszczyka. - Zaczęliśmy zimą 1982 roku w stanie wojennym, w zaśnieżonej reżimowej rzeczywistości - opowiadał kilkanaście lat temu wokalista. Członkowie grupy chodzili wtedy do IV L.O. w Częstochowie i właśnie tam powstał zespół T.Love Alternative, który pod tą nazwą funkcjonował do 1987 roku. Żaden z nich nie umiał wtedy specjalnie śpiewać i grać. Nie mieli nawet własnych instrumentów. Chcieli jedynie w jakiś sposób wyrazić swój stosunek do rzeczywistości, opowiedzieć o tym, co widzieli za oknem.

Po 35. latach istnienia T.Love ma na koncie ponad 20 płyt, w tym siedem złotych i dwie platynowe. W twórczości grupy znajduje się mnóstwo ważnych dla kilku pokoleń Polaków piosenek: „Wychowanie”, „Warszawa”, „King”, „Stany”, „IV L.O.”, „Bóg”, „1996”, „Chłopaki nie płaczą”, „Nie, nie, nie”, „Lucy Phere” czy „Gnijący świat”, a to tylko fragment historii jednego z najpopularniejszych zespołów rockowych w Polsce. Do udziału w jubileuszu T.Love zaprosił również gości specjalnych. Na scenie pojawią się m.in. Kasia Kowalska, Stanisława Celińska, Janusz Panasewicz i Kortez.

Ewa Farna „Od 10 lat nie jest CICHO”

Drugi dzień festiwalu zakończy najjaśniejsza z gwiazd polskiej i czeskiej sceny muzycznej - Ewa Farna, która przez dziesięć lat osiągnęła niebywały sukces, a liczbą nagród i wyróżnień muzycznych mogłaby obdzielić wielu artystów. Prawdziwą karierę rozpoczęła już jako trzynastolatka, zdobywając uznanie pierwszą płytą „Měls mě vůbec rád”. W Polsce jej pierwszy album ukazał się rok później, a listy sprzedaży i przebojów 16-letnia wówczas Ewa podbiła krążkiem „Cicho”. Dziś jest to podwójnie platynowa płyta. Po tym pierwszym sukcesie przyszły kolejne. Płyty „EWAkuacja”, „(W)inna?”, grad nagród, w tym ta najważniejsza dla Najlepszego Polskiego Artysty 2011 MTV Europe Music Awards.

Ewa Farna ma dziś w swoim dorobku artystycznym 9 albumów, w tym 4 czeskojęzyczne, niemal 40 muzycznych nagród, kilkanaście platynowych przebojów. Dla wielu młodych ludzi marzących o sukcesie na rynku muzycznym jest idolem, dlatego też została jednym z jurorów programu „Idol”, czyli prawdziwej kuźni talentów. Artystka ciepło wspomina Operę Leśną i sopockie koncerty. Debiutowała na festiwalowej scenie podczas Sopot TOPtrendy Festiwal 2009 i wówczas w konkursie „trendy” otrzymała nagrodę internautów. Pięć lat później, podczas Polsat Sopot Festival 2014, została wyróżniona Bursztynowym Słowikiem Publiczności.